موفقیت، موفقیت-فردی، موفقیت-مالی، موفقیت-شغلی

عزت نفس چیست؟ | تفاوت عزت نفس با اعتماد بنفس کدام است؟

تعداد امتیاز: 1

چکیده مقاله :

انتشار : 1393/07/30 7 نظر 2,389 بازدید

عزت نفس همه ویژگی های یک فرد را تعریف میکند. عزت نفس آسیب دیده مادر همه مشکلات روان است. اگر شما هم علایم (ضعف عزت نفس) زیر را دارید، حتما این مقاله را چند بار بخوانید: 1- از خودتان راضی نیستید؟ 2- احساس کم ارزشی و نالایقی دارید؟ 3- تو جمع مشکل ارتباطی دارید؟ 4- دوست داشتید کس دیگری بودید؟ 5- عموما سرو وضع نامرتبی دارید؟ 6- از قیافه و تیپ و اندام خود راضی نیستید؟ 7- از گذشته بیزارید و همیشه نگران آینده هستید؟ 8- دوست دارید سرباز باشید تا رهبر؟ 9- دوستان کمی دارید و دیگران کمتر به شما زنگ میزنند؟ 10- موفقیت را همیشه به عوامل بیرون از خود ربط میدهید؟ 11- شکست را نتیجه عوامل درونی خود میدانید؟ 12- کم سوال میکنید و به کم قانع هستید؟

عزت نفس چیست؟ | تفاوت عزت نفس با اعتماد بنفس  کدام است؟

عزت نفس چیست؟

عزت نفس سالم کدام است؟

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس در چیست؟

 

زندگی صاحبی دارد و صاحب آن "عزت نفس" است.

 

خوشحالم فرصت دیگری پیش آمده تا با یکی از مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و دشوارترین دغدغه‌های زندگی بشر در عصر حاضر، یعنی "شناخت و افزایش عزت نفس" در خدمت شما باشم.

 

از "برتراند راسل" پرسیدند: چرا یک فرد می‌ترسد نسبت به باورهایش شک کند و راهش را اصلاح کند؟

آقای راسل پاسخ می‌دهد: چون همیشه با خودش فکر می‌کند، چطور می‌توانم به تاول‌های کف پایم بگویم تمام مسیری را که آمده‌ام اشتباه بوده است؟!

"ترس از تغییر" یک مصیبت بزرگ است که ما آدم‌های امروزی گرفتارش هستیم.

 

احتمالاً این پرسش‌ و پاسخ‌ها بارها در ذهن شما نیز رفت و آمد کرده است! توجه کنید:

پرسش: چرا باید کیفیت عزت نفس خودم را تغییر دهم؟

پاسخ: چون چیزی که الآن هستم (با عزت نفس ضعیف) رو دوست ندارم!!!

 

سایت راز موفقیت در روند مطالعاتی اخیر خود به این نتیجه رسیده که دوره‌های آموزشی مرتبط با مشکلات روان شناختی از جمله "کمبود عزت نفس" معمولاً به یکی از دو سمت تئوری شدن و اطلاع رسانی محض و یا تجاری شدن و هدف فروش به هر طریق سوق پیدا می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید شعار سایت ما (مردم از محصولات آموزشی بی‌کیفیت و بازاری خسته شده‌اند...) به ما این هدف را داده است که علاوه بر اطلاعات به‌روز راهکارهای عملی، کاربردی، آزمایش شده به همراهان خود ارائه کنیم.

شما این نگرش و باور را در جای‌جای فضای سایت و شبکه‌های اجتماعی "راز موفقیت" حس و لمس خواهید کرد که ما در کنار شما هستم و برای شما مرهم زخم‌های کهنه جان و روان را به ارمغان آورده‌ایم.

 

عزت نفس یا حرمت نفس و اعتماد بنفس واژه‌هایی آشنا هستند که این روزها مثل نقل و نبات در هر محفل و هر ویزیت مشاور و روان شناس و در هر کتاب و مجله و کانال تلویزیونی که کمی مرتبط با مسائل مربوط به حس و حال و روان آدمی است مطرح می‌شوند.

اما به‌راستی مفهوم واقعی آن‌ها چیست و آیا درسته که بسیاری دانسته یا نادانسته آن‌ها را به‌جای هم بکار می‌برند؟

در ادامه به تفاوت مفهومی هر کدام و بعد به توضیح کامل حرمت نفس یا عزت نفس می‌پردازیم. بحث اعتماد بنفس (افزایش اعتماد بنفس از طریق خود هیپنوتیزم) را در جای دیگر قبلاً توضیح دادم که می‌توانید مراجعه کنید.

 

عزت نفس چیست؟

شاید بهتر بود عنوان را این‌طور انتخاب می‌کردم : دقیق‌ترین تعریف عزت‌نفس چیست؟

بهترین تعریفی که از عزت نفس وجود دارد در سایت ویکی‌پدیا (عزت نفس/https://fa.wikipedia.org) آمده است. اگر بر روی این آدرس در ویکی‌پدیا کلیک کنید، متوجه خواهید شد که منبع این مطلب از کتاب بنده (رازها و نیازهای موفقیت ایرانی) می‌باشد. (لطفاً از طریق لینک عزت نفس داده شده مطلب را به‌طور کامل مطالعه کنید. در اینجا موضوع به‌صورت خلاصه بیان می‌شود)

 

عزت نفس یا حرمت نفس (Self-esteem)، اصطلاحی در روانشناسی است که بازتاب ارزیابی یا برآورد یک فرد از ارزش خود می‌باشد.

عزت نفس، باور و اعتقادی است که فرد، درباره ارزش و اهمیت خود دارد.

حرمت نفس را می‌توان با عوامل مختلف توضیح داد از جمله فردی که حرمت نفس دارد، معتقد است که انسان مقدّس است، کرامت دارد و به دلیل این مقدّس بودن نمی‌توان او را قربانی اعتقادات و ارزش‌های دیگران کرد، عامل بعد همه انسان‌ها باهم متفاوت‌اند یعنی بین افراد مختلف با نژادها و اقوام مختلف هیچ فرقی وجود ندارد و همین‌طور انسان‌ها باهم برابرند، عامل دیگر خود دوستی و احساس خوب داشتن از آنچه هستم و هرچه که دارم و همین‌طور از شرم و خجالت نداشتن از وجود خود می‌باشد.

اصولاً می‌توان حرمت نفس را در امور مختلف زندگی شرح داد و افرادی که دارای حرمت نفس پایین هستند در جوانب مختلف زندگی خود با مشکلات فراوان روبرو می‌شوند.

 

به باور کارل راجرز تمامی انسان‌ها به حرمت نفس و عزت نفس نیازمند می‌باشند. در درجه نخست، عزت نفس نشان دهنده احترامی می‌باشد که دیگران برای ما قائل هستند.

هنگامی که پدر و مادر به فرزندان خود، توجه مثبت غیرشرطی نشان می‌دهند و آن‌ها را جدا از رفتارهایی که دارند به‌عنوان انسان‌هایی که از شایستگی‌های درونی برخوردارند می‌پذیرند، در اصل به رشد عزت نفس آن‌ها کمک می‌کنند.

و اما هنگامی که والدین به کودکان توجه مثبت شرطی نشان می‌دهند، و در واقع هنگامی آن‌ها را می‌پذیرند که به شیوه مورد نظر و مطلوب آن‌ها رفتار می‌کنند، کودکان در شرایط ارزشی قرار می‌گیرند و گمان می‌کنند که فقط هنگامی شایستگی دارند که مطابق با خواست والدین رفتار کنند.

ازآنجاکه هر شخص توان بالقوه منحصر به فردی دارد، کودکانی که به شرایط ارزشی دچار می‌گردند، تا اندازه‌ای در درون خویش احساس ناامیدی می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند کاملاً مطابق با خواست دیگران عمل کنند، و با خود نیز روراست باشند. اما، این به این معنا نیست که ابراز خود ناگزیر به تعارض منجر می‌گردد.

به باور کارل راجرز هنگامی که در تلاش برای رسیدن به توان بالقوه خویش، دچار ناکامی می‌گردیم، به دیگران آسیب می‌زنیم یا به شیوه‌های ضد اجتماعی رفتار می‌نماییم.

 

اگر پدر و مادر و دیگران تفاوت‌هایمان را دوست بدارند و آن‌ها را تحمل نمایند ما نیز آن تفاوت‌ها را دوست خواهیم داشت. (والدین اصلی ترین نقش را در شکل گیری عزت نفس فرد دارند.) حتی اگر ترجیحات، توانایی‌ها و ارزش‌هایمان باهم دیگر متفاوت باشد. اما در بعضی از خانواده‌ها کودکان می‌آموزند که داشتن برخی باورها به‌ویژه در مورد موضوعات جنسی، سیاسی و مذهبی زشت است و نامناسب. از این رو هنگامی که می‌فهمند مورد تأیید والدین و بزرگ‌ترها نیستند، خود را شخصی نافرمان و اشتباه کار و حتی گناهکار می‌بینند؛ و به احساس‌هایی چون حماقت، ناکارآمد و شیطنت دچار می‌شوند؛ بنابراین اگر بخواهند خود پنداره و عزت نفس سازگاری داشته باشند باید احساس‌های خویش را انکار و بخشی از وجود خود را پنهان نمایند. بدین ترتیب خود پنداره آن‌ها تحریف می‌گردد. (ضربه شدید به عزت نفس)

بنا به گفته راجرز آگاهی از وجود احساس‌ها و تمایلات ناسازگار با خود پنداره تحریف شده موجب اضطراب با درجات شدت متفاوت می‌گردد و چون اضطراب ناخوشایند می‌باشد شخص تلاش می‌کند تا وجود احساس‌ها و تمایلات واقعی و اصیل خویش را انکار کند. مسیر خود شکوفایی به روراست بودن با احساس‌های واقعی، پذیرفتن و عمل نمودن به آن‌ها نیاز دارد و این هدف اصلی روش روان درمانی عزت نفس دکتر راجرز یعنی درمان "مراجع محور" عزت نفس است که امروزه در تمام دنیا نیز طرفدارانی پیدا کرده است. او معتقد بود که ما درباره اینکه چه کسی می‌توانیم باشیم، تصورات ذهنی داریم. این تصورات که "خود آرمانی" نام دارد ما را بر می‌انگیزد تا تفاوت بین "خود پنداره" و "خود ارمانی" را کاهش دهیم.

 

اعتماد بنفس چیست؟

دقیق‌ترین تعریف اعتماد بنفس چیست؟

اعتماد بنفس یا اطمینان بنفس (اطمینان به توان خود یا خود باوری) به این معناست که به‌طور کلی و عمومی من درزمینهٔ انجام کارها می‌دانم و می‌توانم. اصل و موضوع کلی توانایی انجام کارها، وظایف و مسئولیت‌ها در مسیر رسیدن به اهداف است.

 

اما آیا همه اعتماد بنفس دارند؟

بله همه ما با اعتماد بنفس به دنیا می آییم. واقعیت این است که در دوران کودکی و مخصوصاً در 14 ماه اول زندگی اعتماد بنفس در همه ما شکل و قوام پیدا می‌کند.

پس دوست خوب من، متوجه شدیم همه افراد اعتماد بنفس دارند. اما عده کمی در جهت مثبت و متأسفانه اکثر افراد در جهت منفی آن را در خود رشد می‌دهند. شرایط رشد ذهنی خاصی که در کودک انسانی این باور را پایه ریزی می‌کند که "من می‌دانم" و "من می‌توانم"(اعتماد بنفس مثبت) یا "من نمی‌دانم" و "من نمی‌توانم"(اعتماد بنفس منفی) یا علی رقم آنکه می‌دانم، ولی همچنان نمی‌توانم. این باور مثبت یا منفی از توانایی‌های فرد، بعدها تا پایان عمر با فرد می‌ماند و عموماً تغییر بسیار کمی ممکن می‌گردد.

نوزاد یک ماهه اگر اعتماد به نفس نداشت شیر نمی‌مکید و در نتیجه هرگز رشد نمی‌کرد.

 

متوجه می‌شویم، همه‌ی ما اعتماد بنفس داریم ولی کیفیت و همین طور میزان اعتماد به نفس در افراد مختلف متفاوت. در واقع تفاوت افرادی که می‌توانند؛ در بسیاری موارد ربطی به توان و استعداد و شرایط محیطی فرد ندارد و عامل اصلی خود باوری و اعتقادی است که فرد از توانستن خود دارد.

حال با توجه به مفهوم اعتماد بنفس اگر کسی گفت که من اعتماد بنفس دارم یعنی "باور و اعتقاد دارم که من در عموم زمینه‌ها در مواجه با موضوعات پیش رو می‌دانم و می‌توانم و یا باوجود آنکه واقعاً نمی‌دانم اما باور دارم که می‌توانم و کسی که اعتماد بنفس منفی دارد در نظام باورهایش به این اعتقاد قدرتمند رسیده که من نمی‌دانم و نمی‌توانم و حتی متأسفانه باوجود اینکه میدانم ولی همچنان نمی‌توانم.

 

در این جا سخن در مورد اعتماد بنفس رو کوتاه می‌کنیم. و اما در مورد حرمت نفس، موضوع خیلی پیچیده‌تر می‌شود.

 

چرا عزت نفس مهم است؟

اگر چه نمی‌توان به عزت نفس به‌عنوان اکسیر معجزه گر برای رفع همه‌ مشکلات نگاه کرد، اما واقعیت این است که اگر کمی دقیق‌تر و عمیق‌تر بررسی کنیم، در بسیاری از مشکلات، اختلالات و چالش‌های زندگی شخصی و شغلی خود، می‌توانیم ردپای عزت نفس را به‌عنوان یکی از عوامل اصلی و ریشه‌ای معیوب ببینیم.

عزت نفس یعنی تصویر تمام عیاری که شما از خود دارید. ترازوی اندازه گیری عزت نفس به شما می‌گوید، چه میزان خود را خوب و ارزشمند میدانی؟

 

دوست من آیا شما بر اساس قضاوت و ارزشی که برای دیگران متصور هستید، نوع واکنش، تعامل و ارتباط شما با آن‌ها تفاوت نمی‌کند. امروزه می‌بینیم که ما در همان نگاه اول در مورد فرد قضاوت و ارزش‌گذاری می‌کنیم و عموماً و متأسفانه با توجه به میزان دارایی‌های مادی‌اش بر او برچسب ارزشمندی می‌زنیم، لذا در مورد خودتان نیز با توجه به میزان ارزشمندی(عزت نفس) نوع واکنش و تعامل شما نسبت به خود و با خود متفاوت خواهد بود و از اینجاست که اهمیت عزت نفس مشخص می‌شود.

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد بنفس؟

هرچند ما در تئوری برای عزت نفس و اعتماد بنفس تعاریف کاملاً متفاوتی داریم ولی واقعیت آن است که در روانشناسی بالینی تفاوت کاملا مشخص و دقیقی بین این دو وجود ندارد. دلیل اصلی آن هم به خاطر این بوده که عزت نفس و اعتماد بنفس آن‌چنان در هم تنیده و لابه‌لای هم هستند که مثل یک قاشق مخلوط نمک و شکر، هرچند دو عنصر کاملاً متفاوت و مشخصی هستند، اما جدا کردن آن‌ها در زمان کار بر روان و کارکرد ذهن بسیار سخت می‌نماید.

جالب اینجاست که کسانی که صفحه Self-Confidence‌ در ویکی‌پدیا را هم تنظیم کرده‌اند، نهایتاً به درک درستی از این مفهوم به‌ظاهر ساده نرسیده‌اند و کمابیش آن را با عزت نفس (Self-Esteem) اشتباه گرفته‌اند. که حتماً در آینده در این مورد کمکی به این سایت خوب خواهم رساند.

 

نقش پدر و مادر در پرورش یا کاهش عزت نفس فرزندان:

گاهی ما به سن 50 سالگی می‌رسیم، اما هنوز در تعریف از خود مشکل داریم. کودک یاد می‌گیرد که دست به آزمایش و خطا بزند، برای کارهای مثبتش او را تشویق کنیم. او یاد می‌گیرد که اگر فلان کار را انجام دهم، مادر به من لبخند می‌زند. اگر کودک ناتوانایی جسمی دارد، او را نسبت به واقعیت‌هایی که در پیش رو دارد، آگاه کنید.

 

در این رابطه مثالی معروف توجه کنید:

به کودک سه یا چهار ساله می‌گوییم، تو لب شکری هستی، در سن 18 سالگی می‌توان آن را جراحی کرد. این اشکال رفع شدنی است. می‌پرسد نمی‌شود زودتر خوبش کرد؟ می‌گوییم امکانات پزشکی اجازه نمی‌دهد. می‌گوید: غصه می‌خورم. می‌گوییم: نیازی به غصه خوردن نیست، چون غصه خوردن چیزی را حل نمی‌کند و ما می‌توانیم مشکل تو را در زمان مناسب خود اصلاح کنیم، باید مدتی صبر کنی.

خود شناسی کودک سه ساله را جدی بگیرید. کودک از حدود سه سالگی به باورهایی راجع خویشتن خویش می‌رسد. این زمانی است که نهال عزت نفس و اعتماد بنفس کردک در اوج دوران رشد سریع خود می‌باشد. او دیگر سلیقه و امیال خاص خودش را دارد و نباید باورها و خواسته‌های خودمان را به‌زور به او تحمیل کنیم.

کودک شما دوست دارد خودش اسباب بازی مناسب خود را انتخاب کند، خودش تصمیم بگیرد که غذای پیشنهادی مادر را بخورد یا نه!!!

کودک دلبند شما دوست دارد خودش هزاران تجربه دیگر را بیاموزد.

اما شما دوست دارید عزت نفس و خودباوری و خودپنداره او را با دستان خود نابود کنید.

 

تربیت کودک با عزت نفس عالی یک فرمول بیشتر ندارد:

اگر دوست دارید عزت نفس سالم و متعالی در کودک شما شکل گیرد، تا جایی که برای خود و دیگران خطری ایجاد نکرده به خواسته‌های او احترام بگذارید.

تمام درخواست‌ها، نظرات، نیازها و حرفهای اور مثل یک ادم بزرگ، مثلا برادر بزرگتر یا حتی پدرتان مهم و ارزشمند بدانید و برای آنها تصمیم بگیرید و اقدامی انجام دهید.

عزیزان باور کنید کفش آبی یا صورتی که پسربچه شما برای خود انتخاب کرده به هیچ وجه با انتخاب شما فرقی ندارد. مهم و ملاک احساس مهم، مؤثر و ارزشمندی نظر کودک است. شما با محترم شمردن نظر کودک به او میگویید که تو احمق نیستی، تو ارزشمند هستی و نظرات و انتخاب های تو همانقدر درست است که در مورد خود من درست است. این یعنی افزایش باورنکردنی عزت نفس کودک.

 

وقتی پدر با صدای بلند و باافتخار به فرزندش می‌گوید: گوساله!

  • تمام اعمال و گفتار شما در ذهن کودک در ترازوی ارزشیابی خویش، قرار می‌گیرد. کودک همه حرف‌های شما را به خود می‌گیرد. کودک تصور می‌کند شما خیلی بهتر می‌فهمید و خیلی بهتر تشخیص می‌دهید، پس هر آنچه بگویید، حتماً درست است.

  • کودک حرف و نظر شما را بدون قضاوت میپذیرد.
  • کودک دوست دارد تمام تجربیات خود که عموماً هم ذهنی بوده و کمتر واقعی بوده را با عشق و هیجان با اطرافیان در میان بگذارد. در این بین تنها تعداد اندکی از والدین به آن‌ها توجه نشان داده و با تمام وجود به صحبت‌های دلبندشان گوش می‌دهند، اما متأسفانه بیشتر والدین، مخصوصاً در خانواده‌های پر فرزند به‌محض حرف زدن بچه نه تنها هیچ تمایلی به گوش کردن نشان نمی‌دهند، بلکه سخنرانی بااحساس کودک را قطع می‌کنند و از الفاظ نامناسبی استفاده می‌کنند.

و درست به همین دلیل است که من بر این باورم، هر زن و مردی نباید پدر و مادر شود، چون نمی‌تواند پدری و مادری بکند. پدر مادری که خود عزت نفس از بین رفته ای دارد، امکان ندارد بتواند فرزندی با عزت نفس سالم تحویل جامعه بدهد.

 

ارتباط عزت نفس یا حرمت نفس و احساس حقارت!

هیچ‌کس نمی‌تواند در شما احساس حقارت به وجود آورد، مگر آنکه، قبلاً شما حقیر بودن خود را پذیرفته باشید!

"روزولت"

 

ثابت شده تقریباً اکثر افرادی که عزت نفس منفی دارند و یا به عبارتی عزت نفس ندارند، احساس شدید حقارت می‌کنند. وقتی در کودکی احساس ارزشمندی و لیاقت را در شما از بین بردند، به‌طور اتوماتیک احساس حقارت قدرت می‌گیرد. عزت نفس و ارزشمندی در او محو می شود و فرد ناآگاهانه از درون احساس خلع و بی‌ارزشی می‌کند.

آدم حقیر دقیقاً خود را لخت و عریان تصور می‌کند و بسیاری واکنش‌های تدافعی ناشی از تلاش برای پوشاندن کالبد تهی و مشکل دار درون خود از دید دیگران را بکار می‌گیرد تا اضطراب و ترس و نگرانی آمیخته خویش را بپوشاند. این واکنش ارتباطی عادت گونه افرادی است که عزت نفس ضعیفی دارند.

 

"ممکنه کسی به تو توهین بکند و شاید تحقیرت هم بکند" ولی آدم با عزت نفس بالا هرگز و ذره‌ای احساس حقارت نمی‌کند. اما وای بروز آدم با عزت نفس پایین، بلافاصله تصور می‌کند، دیگران متوجه حقارت او شدند و در واقع اندام لخت او را مشاهده کردند. پس بشدت به هم می‌ریزد و حالش ناگهان تغییر می‌کند.

 

از طرف دیگر وقتی ما حقیریم، بر اساس مکانیسم (projection) انعکاس دغدغه‌های درونی در دیگران، فقط ویژگی‌های منفی دیگران را می‌بینیم.

مثلاً، کسی که خود را گناهکار می‌داند و برای این باور خود دلایلی نیز دارد، در ارتباط با دیگران تنها دنبال سرنخ‌های اثبات گناهکاری دیگران خواهد بود. پس دلیل بدبینی و ایرادگیری و دگر بدبینی‌های افراد بدون عزت نفس متعالی نیز کارکرد همین مکانیسم است.

پذیرش من حقیرم. اول آرامت می‌کند و بعد انگیزه خروج از بن بست حقارت را در تو از بین می‌برد و لذا فرد ابتدا از جمع جدا می‌شود و بعد افسرم می‌شود و در نهایت هم احساس پوچی و بیهودگی وجودش را تسخیر می‌کند.

 

تا اینجا کلیات بحث حرمت نفس یا عزت نفس یا کرامت نفس و تفاوت آن با اعتماد بنفس مطرح شد؛ اگر این مقاله را دوست داشتید آن را انتشار دهید و همچنین اگر متوجه شده اید که عزت نفس اسیب دیده ای دارید و یا عزت مفس ضعیفی دارید، حتما برای افزایش و ترمیم عزت نفس خود اقدام کنید.

 

با انگیزه و عالی بمانید.

چگونه-رویاهایم-را سریعتر-جذب-کنم لطفا، همچنان با ما باشید

سایت راز موفقیت - محمود جولایی

کانال راز موفقیت

پیشنهاد می‌شود مقاله‌های زیر را در مورد تغییر و افزایش عزت نفس مطالعه کنید.

چگونه عزت نفس خود را افزایش دهیم؟

روش‌های افزایش عزت نفس کدام است؟

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان

elnaz mehrara در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

سلام استاد عزیز خسته نباشید.با خوندن این مقاله بسیار زیباتون به حق مسلم خودم برای شاد بودن ،احساس ارزشمندی،شایستگی و لذت بردن از زندگی بیشتر اطمینان پیداکردم،و لازم میدانم از تلاشی که برای تربیت فرزندم به شکلی که دلخواه خودم هست دست بکشم وکمک کنم که خود واقعی را در خودش کشف کند.دراین صورت نه تنها احساس نزدیکی بیشتری با فرزندم خواهم داشت،بلکه خودم نیز ازاین تجربه مثبت بهره میبرم.

پروانه جمشیدی در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

عالی بود استاد مهربانم..من خیلی با این واژه ها اشنایی نداشتم وهمه رو تو اعتماد بنفس خلاصه میکردم ولی با خوندن مقاله هاتون متوجه شدم کاملا باید بررسی بشن و ریشه ی ضعف آنها پیدا بشه
مقاله هاتون عالین من چندبار میخونم????????

فاطمه کریمی پور
فاطمه کریمی پور در تاریخ ۱۳۹۶/۰۸/۱۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۰

سلام و درود .عالی بود فوق العاده مثل بقیه مقاله هاتون .استفاده کردم

رعنا کلاهدوزی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

عالی بود..ممنون

منیر عرب صفری در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سلام به استاد بزرگوا مثل همیشه عالی بود واقعا مکمل هم هستن من از خوندن این درسها لذت
میبرم و باهاشون زندگی میکنم خدایا شکرت

فاطمه غلامی در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

عالی بود استاد ممنون از این مقاله عالی موفق باشید
موندم چقدر دیر این چیزها رو دارم یاد میگیرم ولی
با این وجود میگم هیچ وقت دیر نیست حالا که من
یاد گرفتم باید به فرزندانم یاد بدم یا اونها رو ترغیب
کنم که قبل از بچه دار شدن راه روش رو یاد بگیرن
عزت نفس و اعتماد بنفسشون رو بالا ببرن تا درست
با بچه هاشون برخورد کنن

Nahid Heidary در تاریخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ گفته:
پاسخ گزارش تخلف (۰) ۰ ۱

سپاس گزارم,مثل همیشه عالی بود,و اموزنده,من حتما تلاشمو میکنم که قبل از اینکه مادر بشم مطالعات زیادی داشته باشم تا بتونم مادر خوبی باشم و فرزندی با عزت نفس بالا داشته باشم,فک میکنم هرکسی قبل از,مادر شدن اول باید این حس رو در خودش ایجاد کنه,پس من اینکارو انجامش میدم,,ممنون از مقاله پر محتواتون

نرم افزار موبایل “ راز موفقیت ”

اپلیکیشن موبایل (آندروید) برای راحتی کاربران سایت و سوپر گروه استاد جولایی را از اینجا دانلود کنید.

دانلود رایگان 10 کتاب برتر و پر فروش حوزه موفقیت
دانلود رایگان 10 کتاب برتر و پر فروش حوزه موفقیت

این 10 کتاب را همه افراد موفق خوانده اند. آیا شما نمیخواهید این کتاب های سرنوشت ساز را بخوانید؟

دریافت بصورت رایگان
google-site-verification: google8c33fceebbf75d7d.html